• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/JanaAtamgazi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905395144500
  • https://www.instagram.com/jana.angels/
  • https://www.youtube.com/c/archangelsbyjana

KENEVİR SÜTÜ

 

İçeriğinde çok yüksek miktarda protein (bardağında 4-5 gram kadar) ve 10 esansiyel aminoasit, 1:3 oranında vücutta üretilemeyen omega 3 ve 6, demir ve kalsiyum bulunduran faydalı ve çok ucuz bir süt çeşididir.

Aktarlarda vs. çok kolay bulunmaktadır ve hatta kuş yemi niyetine satılmaktadır. Çetene, kendir, bizim bildiğimiz şekliyle kenevir tohumudur. Taneleri çok hafif olduğundan 1 kilo kenevir koca bir torba etmektedir.

Malzemeler:

1 su bardağı kenevir tohumu

3-4 su bardağı içme suyu

Biraz şeker veya tatlandırıcı (isteğe göre)

1 su bardağı kenevir tohumu üzerine ağzına kadar içme suyu doldurulup geceden veya 5-6 saat öncesinden buzdolabında beklemeye koyulur. 

Sonra süzülüp içindeki göze gelen çer çöp ayıklanır, blendera atılır. Üzerine 1 bardak içme suyu ekleyip yüksek devirde beyaz bir süt elde edene kadar (aşağı yukarı 1 - 1,5 dk) karıştırılır. Üzerine nasıl yoğunlukta bir süt istediğinize bağlı olarak 2 veya 3 bardak su daha eklenir ve 1 dk daha karıştırılır. Orta-yüksek devirde. daha sonra bir süzgeçten geçirip posasını buzdolabında bekletin çöpe atmayın, süzdüğünüz süte de birkaç kaşık isterseniz şeker, şekerli vanilin paketi vs ekleyebilirsiniz.

Kenevir tohumu posasını da ocakta kavurarak, eskiden köylerde yapıldığı gibi baharat ekleyip çıtır çıtır yiyebilir dürüm yapabilirsiniz.

Not: Kenevir sütünün tadı biraz fazla bitki tadındadır, alışmamış bünyelerde kötü izlenim yaratabilir, fakat birkaç denemeden sonra boş boş otururken bile içebileceğiniz bir süt olacaktır.

Daha kıvamlı, kremamsı, marketteki meyveli süt kıvamında bir süt isterseniz blender aşamasına gelince 1 kaşık yulaf atabilirsiniz tohumların içine.

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz