• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/JanaAtamgazi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905395144500
  • https://www.instagram.com/jana.angels/
  • https://www.youtube.com/c/archangelsbyjana

Hindistan Cevizi Sütü

Evde yapımı en zahmetsiz bitkisel süt çeşididir. Elzem yağ asitleri ve bardağında 3 gram ve üzeri protein, beyin ve kemik sağlığını geliştiren laurik asit içerir.

Malzemeler:

- Hindistan cevizi rendesi 3 paket

- Keyfe göre 2-3 bardak kaynar su

1 paket hindistan cevizinin üzerine taşmayacak miktarda, kaynayıp 1 dk beklemiş su dökülür, yarım saat bir kenarda üzerine çay tabağı örtülüp bekletilir. Ardından süzülmeden blendera atılır, üzerine 2 bardak kaynar su daha eklenir, 2-3 dakika yüksek devirde durup çalıştırarak durup çalıştırarak çırpılır. Sonra sık delikli bir süzgeçle bir şişeye süzülür, posası elle iyice sıkılarak sütümüzün son zerrelerine kadar faydalanılır. Süt hazır, sıcak sıcak pek bir güzel gider. Buzdolabında 3 gün dayanır, fakat üzerinde vücutta üretilemeyen yağ asitleri içeren kıymetli yağı birikir ve katı bir hal alır, isterseniz sağlamca çalkalayıp içersiniz, isterseniz ısıtıp yağı iyice homojenize olunca vegan kekinizin yanında içersiniz. Ben light içmek istiyorum diyenler tarifteki 2 bardak suyu 1 buçuk bardağa düşürüp sütün üzerinde donan yağı alarak saçlarında eritip 1-2 saat bekleterek saç maskesi yapabilirler.

Posayı çöpe atıyor muyuz? Elbette hayır. Posayı birkaç farklı şekilde değerlendirebilirsiniz:

- Bazı tariflerde un yerine koyarak,

- Ocakta kısık ateşte kurutup yağsız hindistan cevizi tozu elde edip kavanozda saklayarak, 

- 1 bardak şeker, 1 bardak posa, 3 yumurta alternatifi keten tohumu karışımıyla coco denilen kurabiye tarifin vegan olanını yaparak.

Not: Keten tohumu karışımı: 1 kaşık öğütülmüş keten tohumu, 3 kaşık kaynar suyla çırpılarak 1 yumurta elde edilir, suyu 1 kaşık azaltıp 10 dk da buzdolabında bekletirseniz tam bir yumurta kıvamı elde edilir.

Not 2: Hindistan cevizini suyla blenderdan çekerken içine bir de 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyarsanız çok daha yoğun kıvamlı kremsi bir süt elde edersiniz.

 

By insaniz iste / eksi seyler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz