• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/JanaAtamgazi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905395144500
  • https://www.instagram.com/jana.angels/
  • https://www.youtube.com/c/archangelsbyjana

FESLEĞENLİ GÜL EKMEK

Malzemeler :

1 + ½ su bardağı kepekli un
1 + ½ bardak çok amaçlı un
2 + ¼ çay kaşığı hazır maya
2 çay kaşığı esmer şeker
1 + ½ çay kaşığı deniz tuzu
1 yemek kaşığı sirke
¼ bardak bitkisel yağ
1 + ¼ su bardağı ılık su
½ bardak pesto sos * (tarifi aşağıda)
zeytinyağı, fırçalama için

Yapılışı :

Un, maya, şeker ve tuzu büyük bir karıştırma kabına yerleştirin. Sirke, yağ ve su ekleyin.

Hamur bir araya gelene kadar düşük hızda karıştırın, 1-2 dakika. Hamur tamamen pürüzsüz ve elastik olana kadar düşük-orta hızda 5 dakika daha karıştırmaya devam edin.

Hamuru yağ ile fırçalanmış büyük bir kaseye koyun. Streç film veya mutfak havlusu ile örtün ve ılık bir yerde veya tezgahta 1 saat veya hamur iki katına çıkana kadar bekletin.

Bir kez yükseldiğinde, havayı çıkarmak ve bir araya getirmek için bir dakika yoğurun. Unlu bir yüzeye yerleştirin ve kare / dikdörtgen şekline getirin. (40cmx 40cm)

Pestoyu tüm hamurun üzerine yayın ve kenarlarında yaklaşık bir cm bırakın. Yavaşça sağ taraftan sıkı bir rulo yuvarlamaya başlayın.

 

İyi kapatmak için hamurun kenarını sıkıştırın. Keskin bir bıçak kullanarak uzunluğu boyunca 2 eşit parçaya kesin.

İç katmanları görebilmek için 2 yarıyı yavaşça dışa doğru çevirin. Sonra X şekli oluşturmak için birbirlerine çapraz yerleştirin. (Kesme taraflarının yukarıya baktığından emin olun)

Örgüyü X merkezinden başlayarak ve sonra sağ hamur parçasını yavaşça sola yerleştirerek, kesik tarafı yukarı doğru bırakarak, hamurun sonuna ulaşana kadar bükmeye devam edin, ucunu hafifçe sıkıştırın, ardından tekrarlayın diğer yarı da aynı. Artık "ip benzeri" bir şekle sahipsiniz (1. adım).


Doldurma tarafı dışarıda olacak şekilde bir daireye yuvarlayın. Bunun için, 'orta ucu' sol elinizle (gülün merkezi olacak) tutabilirsiniz, sağ eliniz gevşek ucu alın ve sadece bir kez merkezin etrafına getirin, böylece gül şekliniz olacak . Ucu altına sıkıştırın ve yapışmasını sağlamak için hamurun üzerine hafifçe itin.

20cmlik yaylı kalıbı yağlatın. Örgüyü dikkatlice toplayın ve yağlanmış kalıba yerleştirin. Nemli bir bezle örtün ve 30 dakika bekletin.

Fırını 200 ° C'de ısıtın. Çelenkleri 200 ° C'de 10 dakika pişirin ve sonra 180 ° C'ye indirin ve altın olana kadar 30 veya 40 dakika daha pişirin. Üstünü yağ yağı ile fırçalayın ve soğumaya bırakın.

Bir dilim kesin ve bir fincan çay ya da kahve ile tadını çıkarın.

 

PESTO SOS :

Malzemeler :

2 su bardağı kıyılmış fesleğen yaprağı
1/2 su bardağı kavrulmuş tuzsuz badem veya ceviz
3 diş sarımsak
½ çay kaşığı limon suyu
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı biber
1/2 su bardağı zeytinyağı

Yapılışı :

Tüm malzemeleri mutfak robotuna atın ve pürüzsüz ve iyi karışana kadar karıştırın.

  •