• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/JanaAtamgazi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905395144500
  • https://www.instagram.com/jana.angels/
  • https://www.youtube.com/c/archangelsbyjana

TANIMLAR

VEJETARYENLİK NEDİR?


Vejetaryen kelimesinin kökeni latince “vegetus”tan gelir. Zannedildiği gibi “vegetable”: sebze kelimesinden türememiştir. Vegetus; canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamındadır. 1842’de oluşturulan tanımda; et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzına vejetaryen beslenme denilmiştir. (Encyclopedia Brittannica)

2011 yılında bu konuda yaşanan kavram kargaşasına son vermek üzere Uluslararası Vejetaryenler Birliği (IVU) tüm üye ülke birliklerinin oybirliği ile yeni bir tanım geliştirmiştir.

Buna göre; “Vejetaryenlik, süt ürünleri, yumurta, bal gibi hayvansal gıdaların dahil ya da hariç olduğu (tercihe bağlı tüketildiği ya da hiç tüketilmediği) tamamen bitkisel kaynaklı bir beslenme biçimidir.”

VEGANLIK


Veganlık, tüm bu beslenme biçiminin yanında, her türlü hayvansal ürünün kullanımına karşı olmak (yün, deri, ipek vb) ve hayvanlar üzerinde deney uygulanmış ürünlerin tüketimine/kullanımına karşı olma felsefesini benimser.

VEJETARYEN SINIFLARI

1. Veganlarct

Veganlar, her türlü et ve et ürününün yanı sıra süt, peynir, bal gibi hayvansal gıdaları da tüketmeyi redderler. Tüm bunların yanı sıra veganlar, hayvanlardan elde edilen her türlü giyim eşyasını da kullanmayı redderler. Ipek, yün, deri gibi hayvansal menşeili ürünleri kullanmazlar.

2. Lacto Vejetaryenler

Lactolar, her türlü et ve et ürünüyle birlikte yumurta tüketmeyi de redderler. Çünkü yumurta yeni bir oluşumunun başlangıcıdır. Lacto vejetaryenler, Veganlara göre daha esnek bir beslenme tarzı benimseyerek süt ve süt ürünlerini ise tüketirler. Zaten adındaki Lacto da buradan gelmektedir; Lacto, süt demektir.

3. Ovo Vejetaryenler

Ovolar, her türlü et ve et ürünüyle birlikte süt ve süt ürünlerini tüketmeyi de redderler. Ancak Ovo vejetaryenler de, Veganlara göre daha esnek bir beslenme tarzı benimseyerek yumurta tüketirler. Zaten adındaki Ovo da buradan gelmektedir; Ovo, yumurta demektir.

4. Lacto-Ovo Vejetaryenler

Lacto-Ovolar, her türlü et ve et ürününü tüketmeyi redderler. Ancak hem vegan, hem lacto, hem de ovolara göre daha esnek bir beslenme tarzı benimseyerek, süt ve süt ürünleriyle birlikte yumurtayı da tüketirler. Adındaki Ovo-Lacto ibaresi de buradan gelmektedir, Lacto, süt, Ovo yumurta demektir.


Yorumlar - Yorum Yaz